sobota, 30 stycznia 2016

Zdarzyło Wam się kiedyś iść ulicą i znaleźć pięć milionów złotych?

Zdarzyło Wam się kiedyś iść ulicą i znaleźć pięć milionów złotych? Mi się to zdarzyło - byłem jeszcze w podstawówce, po lekcjach często zostawaliśmy na boisku i grywaliśmy w piłkę. 


Po meczu chadzaliśmy do pobliskiego sklepu, w którym kupowaliśmy sobie z kumplem po oranżadzie i po połówce chleba. Siadaliśmy na trawie pod kładką i gadaliśmy jeszcze z godzinę o muzyce, przeżuwając gliniasty chleb i zapijając go gazowanym, słodkim napitkiem nieokreślonego koloru. Kumpel się kiedyś po tym strasznie posrał...ale to już na zupełnie inną opowieść. 
Któregoś dnia idziemy z boiska do sklepu, patrzę a tu na środku drogi leży portfel. Czarna, mocno wypchana damska portmonetka. Podniosłem, zaglądam do środka - gruby plik banknotów. Liczymy z kumplem rozgorączkowani - pięć milionów złotych!!! 
Jedna kaseta kosztowała wówczas 15 tys. złotych, ale w sklepie, w którym kupowałem był rabat i za 10 zakupionych kaset liczyli 100 tysięcy złotych. Szybka kalkulacja - 500 kaset sobie kupię !!!!!! Zapowiadał się jeden z najszczęśliwszych dni mojego życia. Ale przeglądam ten portfel, przeglądam i natrafiam na czyjeś zdjęcie. Fotografia dziewczynki - kilka lat młodszej ode mnie. 
- Cholera - jest czyjeś zdjęcie - mówię do kumpla. - Nie mogę wziąć tej kasy, jak jest zdjęcie to i da się znaleźć właściciela tego portfela.
- No daj spokój, nie ma adresu, po samym zdjęciu nie znajdziesz - odparł kumpel, przekonując mnie bym wywalił do rowu ten portfel ze zdjęciem, a kasę wydał na kasety. Cholernie kusząca to była perspektywa, ale ostatecznie podjąłem decyzję, że zaniosę ten portfel do szkoły i oddam go w sekretariacie. Jak ktoś w pobliżu szkoły zgubił to może tam trafi...
I wracając do szkoły tuż przy boisku spotkałem kobietę, która szukała czegoś na drodze. Obok niej szła dziewczynka. Ta ze zdjęcia, które znalazłem w portfelu. Podszedłem do nich i oddałem ten portfel. Chyba nigdy wcześniej ani nigdy później nie widziałem kogoś, kto by się aż tak cieszył. Kobieta wyściskała mnie i jakbym był trochę mniejszy to pewnie złapałaby mnie na ręce i zaczęła mną podrzucać. W tym portfelu miała całą wypłatę - córkę wychowywała sama i była absolutnie załamana swoją stratą. 
Cóż, 500 kaset poszło się jebać - ale jak się później okazało dobry Bóg wynagrodził moją uczciwość i w przyszłości pozwolił mi stworzyć kolekcję płyt, której liczba 500 zupełnie nie zawstydza. I jeszcze jeden pozytyw - ta kobieta poszła ze mną do sklepu i koniecznie chciała mi coś kupić.
Zaproponowałem pół chleba i oranżadę. Nie zgodziła się i odpaliła mi 50 tys. złotych. Oczywiście natychmiast pojechałem do miasta i kupiłem sobie trzy kasety - kto wie czy nie warte więcej niż 500 przypadkowych tytułów. 
MEGADETH - Rust in Peace
IRON MAIDEN - No Prayer for the Dying
KREATOR - Pleasure to Kill

2 komentarze:

  1. Nieźle - na dzisiejsze to pięć stówek. Ja kiedyś w autobusie u mnie na osiedlu znalazłem też damską portmonetkę, a w niej około 80 zł i dokładny adres, który zresztą zaprowadził mnie dwa bloki dalej. Też nie byłem w stanie nie oddać. Znaleźnego nie dostałem, na dodatek potraktowano mnie z rezerwą (może w szoku byli, albo w mieszkaniu dobijany był właśnie narkotykowy deal - kto to wie?).
    Sam wybór kaset optymalny - ciężko byłoby wybrać lepszą trójcę. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja znalazlem 12 baniek do spółki z kumplem. Leżały rozrzucone na chodniku.

    OdpowiedzUsuń